"עלובי החיים" LES MISERABLES, ספר, מחזמר וגם דף היסטוריה

ממש בימים אילו , התיאטרון הלאומי הבימה מציג בכל חלקי הארץ את המחזמר מבוסס על סיפרו רב דפים של ויקטור הוגו VICTOR HUGO ובעיבוד המוזיקאלי אשר נכתב ב1980 ע"י שני מלחינים צרפתיים (שימו לב לשמות...) אלן בובליל וקלוד-מישל .המחזמר זכה בהצלחה מרובת שנים ומאז רץ בכל חלקי התבל כולל בברודווי'.

הבימה מביא אותו בבימוי משובח, תפורה מרשימה עד מרגשת, השחקנים מעולים, מופע מאוד מוצלחת, הזוג תינרדייה (מיקי קם ואבי קושניר) יוצאי מן הכלל וקהל קם על רגליו במחיות כפיים נלהבות...

איך נסביר את הצלחתו האדירה של הספר שמיום יציאתו לאור ב 1862 מעוררת עניין כה גדול 150 שנה מאוחר יותר, אין ספור עיבודים, 33 סרטי קלנוע, 20 סרטי טלוויזיה, 6 סרטים מצוירים לילדים, מופעי אור-קולי, מחזמר ומופעי תיאטרון, משחקי וידאו (!), מנגאס (מיפן) ואף סופרים שכתבו גרסאות קצרות יותר וספר המשך ...

"עלובי החיים", תופעה ספרותית

הספר המונומנטאלי מורכב מחמישה כריכים ומכ- 1,600 עמודים וידוע שויקטור הוגו ראה בו את יצירת חייו.

העלילה מתרחשת בצרפת במחצית הראשונה של המאה ה-19 וחוט השדרה של הרומן (כ-1,500 עמודים...) הוא דמות של אסיר, ג'אן ולג'אן, במסעו לשקם את חייו לאחר כ-19 שנה שריצה את עונשו בעבודות כפייה, ארבע שנים כי גנב כיכר לחם וחמש עשרה שנים נוספות עקב ניסיונותיו להימלט.

דמויות הספר , ז'אן ולג'אן JEAN VALJEAN , ג'בר JAVERT הסורר הרודף אחריו, פנטין FANTINE האישה מוכת הגורל, קוזט COSETTE ביתה הקטנה, הזוג "ת'נרדיה" THENARDIER שמנצל את מצוקת פנטין ומעביד את קוזט, בנם "גברוש" GAVROCHE , הסטודנטים המהפכנים ועוד רבים הפכו לגיבורי תרבות צרפת ונכנסו לשפה כסמלי גורלות, ערכים ומעמד בחברה...כאשר לפני כשלוש שנים בצרפת, איש פוליטי ואשתו, ה"זוג בלקני", נתפסו על חם בפרשת שוחד מביישת, הם כונו ע"י התקשורת "הזוג ת'נרדיה של הפוליטיקה" הכוונה לזוג החמדן לכסף והעוסק בתחבולות, פרי מוחו של ויקטור הוגו.

ילדה מסכנה ומנוצלת תכונה "קוזט", גבר פושע לשעבר הנלחם על כבודו והחפץ להשתלב בחברה יזכיר לכולם את הדמות המרתקת של ג'אן ולג'אן, אומץ ליבו ונחישותו לחיות, למרות רועת גורלו...

"גברוש" GAVROCHE בנו הנטוש של הזוג ת'נרדייה, הנו ילד פיקח, אמיץ, חריף מוח ולשון. בגילו הצעיר, הוא מצטרף לשורות הסטודנטים המהפכנים ועולה איתם על בריקאדות, כך ימצא את מותו כאשר שר ועומד ליד דגל האדום...ויקטור הוגו קורה לו בספר " הנשמה הקטנה כה הגדולה !" עד היום תוכלו לראות בפריז, ובמיוחד בשכונת מונמרטר MONTMARTRE איורים רבים של גברוש, סמל התקוממות העממית בטיהורה..(כאן כריכת ספר ילדותי)

לטוב ולרע, מדובר בספר בלתי נשכח, מעוצמתו, מתחושת המועקה שמצליח ליצור אצל הקורה, וסוד הצלחתו האדירה נמצאת בשילוב הנדיר של דמויות אנושיות ומייצגות מעמדות , עלילה עצובה ואוטנטית, תיאורים מדויקים עד רמה תיעודית, ביקורת חברתית בלתי פוסקת ואירועים היסטוריים אמיתים.

כל מרכיב הרומן נמצא בפרספקטיבה של משנהו מה שמעניק תחושה של מסע למעמיקי החברה הצרפתית וליצירה אוניברסלית ונצחית. האירועים הקשים ומתישים הפוקדים את דמויות הספר מכבידים על הקורה מרוב סבל אך ויקטור הוגו אינו מתייאש ולאורך הסיפור משחיל בין השורות את תקוותו לעתיד טוב יותר.

למרות (או אולי בזכות...) היותו ויקטור בגלות כאשר הספר יוצא לאור, ההצלחה מיידית, תוך שנה הספר מתורגם ומופץ ברחבי העולם. תוך כמה חודשים נמכרו 100,000 עותקים, מספר עצום לתקופה.

כשנה לאחר הוצאת הספר "עלובי החיים" , חלק מחוקים הפלילים של צרפת עודכנו להקלת העונשים...

הספר זכה בכינוי " המנון לחיי דוחק ולאומללים "...וויקטור הוגו בדעותיו קדם בהרבה את תקופתו.

אירוע מכונן והשראה

ויקטור הוגו סיפר שהשראתו לכתיבת הספר נמצאת בטראומה בגיל נעוריו.

בהיותו בן ה- 16 עבר ליד בית המשפט הגדול בפריז וראה ברחוב איך אישה שגנבה אוכל, מוצגת בפני ההמון, עומדת על מוקד ונענשת מכוח החוק והחלטת שופט, ע"י ברזל לוהט שסימן על כתפה אות קלון שפצע אותה לנצח בצלקת שלא יעלם עד מותה.... "אמנם אכן היא גנבה והגיעה לה עונש על כך אך היא הפכה באותו הרגע לקדושה מעונה וכל חיי הדהדה בראשי זעקת הכאב הנורא שלה"...

אירוע מכונן זה חצב בויקטור הוגו הצעיר את נחישות להיאבק נגד אכזריותה של מערכת המשפט אשר הענישה בצורה כה קשה שלא נותר לאדם ששגה תקווה אף אפשרות לתקן את עצמו, התנהלותו ולהפוך לאזרח המכבד חוק...ויקטור הוגו התקומם נגד חוקים שסימנו באות קלון אשר מנעה זכות לסליחה ותקומה. הוגו שילב בעצם את הערכים שלו כנוצרי, המחלה, הווידוי ומחילה עם גישתו הפילוסוף ז'אן-ז'ק רוסו שעל פיו "החברה היא זו שהופכת את האדם לרע" ...

"אותות קלון" רודפות אחרי דמויות "עלובי החיים", בהיותו אסיר בעבודות כפייה, הסוהרים חרטו על בית חזהו של ג'אן ולג'אן את מספר אסיר 24601 שעד מותו יכריז שהוא אסיר לשעבר. העבר נמצא בכל שלב החיים, אין הווה ואין עתיד. כמו כן, כאסיר משוחרר מהכלא, חייב ולג'אן להציג תעודת זהות צהובה ה"מסמנת" אותו בעיניי כל מה שמונע ממנו להתקבל לעבודה ולהשתלב חזרה בחברת האדם..אם כן ימצא עבודה, מייד ינצלו את היותו אסיר לשעבר וישלמו לו רק חצי משכר טרחו .כשיחפש היכן לישון, אפילו לא הרשו לו לישון במלונת הכלב...איך לא לחשוב באסוציאציה על מעמדם יהודי אירופה באותה תקופה, על סימונם וסגירתם בגטאות, מבודדים ע"י סימון משפיל הצהוב ועל מסעו של היהודי הנודד...

אזרח מעורב ואיש פוליטי למען הצדק החברתי

הספרים של ויקטור הוגו והחיים האישי ופוליטיים שלו היו שזורים זה ובה וצעדו לכיוון אחד כפי שכתב..

"קשה לי מאוד עם המחשבה שישנם מסביבי בני אנוש, בני עמי, אחים שלי בעצם השווים לי בפני החוק , הדומים לי בפני האלוהים שאינם יודעים קרוא וחסרי כל ." משפט זה נכתב ב 1846 ומסכם את מאבקו של ויקטור הוגו למען צדק חברתי, כבוד האדם, זכות לסיפוק צרכים בסיסיים, זכויות נשים וילדים לאוכל וחינוך ולמקופחי החברה תקווה לחיים אנושיים. כסופר מגויים למען הצדק החברתי וכפוליטיקאי מתון, ויקטור הוגו רצה לגרום לקוראים ולמקשיבים לו להרגיש ולהזדעזע מאכזריות מעמד העם העני. מטרות ויקטור הוגו היו להראות לאזרח את זוועות הפוקדות את "עלובי החיים" כמו כן הדמויות של "נוסטר דם דה פריז" NOTRE DAME DE PARIS. הוא רצה להראות את מצוקתם, לפתח חמלה כלפיהם ומודעות חברתית ופוליטית.

באחד הנאומים בבית הנבחרים, הוגו הוקיע את בתי הכלא שבצרפת: " מערכת המשפט יכולה עדיין להפעיל את מצפונה, לתקן את עצמה ולהצטער. להטיל כזה עונש אכזרי וממושך על בן אדם שבתוכו קיים עדיין צל אנוש זה כמו לקבור אדם בעודו בחיים ... רבותי , תוציאו את העם מבתי הכלא האכזריים והנוראיים האלה . תשחררו אותו משני בתי הכלא האכזריים אף יותר : הבורות והעוני ! "

ויקטור הוגו טען שהחברה יוצרת באופן מלאכותי "אבדון חברתי", גיהינום נוסף על פני כדור הארץ, המחמיר ומקבע את גורלם המר של בני אנוש שנולדו בעוני והגדיר את שלושת אסונות החברתיות של התקופה: השפלת האדם דרך עבודתו , השפלת האישה והתנוונות הילד המחוסר אוכל וחינוך.

הוא האמין ש "המאבק המודע למען החיים חייב להיות טבול באהבה" ..וז'אן ולז'אן אומר בספר שאין דבר מהותי יותר מאשר לאהוב ולעשות למען אחר.

"הפתרון אינו דרך אלימות", הוסיף ואמר ויקטור הוגו ," אנחנו צריכים ללמוד את הרוע, לבדוק אותו ולתקן אותו, לזה אנחנו צריכים לפעול"... בין 1851 -1870, חיי הסופר בגלות עקב עלייתו לשלטון של נפוליאון ה-3 והחליט לעזוב את צרפת כי היה מאוים בגלל דעותיו הרפובליקניות.

ספרות ככלי למאבק פוליטי

ויקטור הוגו פעם הסביר את שמו הספר " בצומת מסוים, חסרי המזל ומוכי הגורל פוגשים את אכזריות החברה והופכים במילה אחת ל "עלובים" ...מי אשם על כך ? "

במבוא לספר, הוגו טען " נוטים לחשוב שהעבדות נעלמה מהציביליזציה האירופאית... אך העבדות עדיין קיימת היא מוטלת על כתפי הנשים . היא נקראת זנות . היא נשענת על עדינותן נשים, על חולשתן, היא ניזונה מהיופי ופוגעת באמהות שלהן ..." אציין כאן שב-1882, ויקטור הוגו הסכים לכהן כנשיא כבוד לאיחוד הצרפתי למען זכויות נשים. בחזרתו לצרפת ב 1870, זכה ויקטור הוגו בקבלת פנים עממית בתרועת-ניצחון.

הלוויה ממלכתית ולגדול האומה

ללא ספק, ויקטור הוגו היה גאון, משורר מחונן , מחזאי תיאטרון וסופר רומנטי. למשך כ- 80 שנה (1802-1885) התבונן באדם, בחברה, בשלטון, בכוחות הטבע וכתב ספרות ושירה עuצמתית, מרגשת ומעוררת.

ספציפית, על סיפרו "עלובי החיים", הוא חשב 30 שנה, נשא אותו בליבו ובמוחו בכל רגע וראה בו את "יצירת חייו". הוגו יצר שילוב ייחודי מאוד בין השקפותיו, יצירתו וחייו האישיים והפופולאריות שלו התרחבה משכבות הנמוכות של החברה עד הממסד שלקראת סוף חייו הכיר בתרומתו העצומה לקידום ולכבוד האדם.

הלוויה של ויקטור הוגו הייתה אירוע לאומי וקברו הועבר לאנדרטת הפנטאון

LE PANTHEON שבו קבורים גדולי האומה. מבקרי ספרות משווים את הוגו לדוסטוייבסקי, טולסטוי ולאלכסנדר דומה.

סיפור "עלובי החיים" נוגע בכולם, מעורר בקהלים בכל העולם רגשות עזות ונשאר איתנו זמן רב...אז רוצו לראות את המחזמר, צפו באחד הסרטים הרבים (כ-33) המבוססים על הרומן, תקראו כמה שורות מעט ויקטור הוגו וכך תוכלו לגעת על אמת בנשמתה של צרפת, בדף היסטוריה הכרחית להבנת תרבות צרפת...ותדהמו לגלות עד כמה סופר ממאה ה-19 כל כך נכון לזמנו. ..A BIENTOT ...סבין.

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Vimeo Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Vimeo Clean